Kurier Mieroszowski

piszemy jak jest png3        facebook 32  twitter 32 YouTube icon 32

Cz07242014

Last update01:36:16

R E K L A M A
mieroszow 750x150pix reklama

INFORMACJA (kliknij na baner aby przejść do artykułu)
baner dynamiczny rozwoj2
Back Jesteś tutaj: Home Informacje AKTUALNOŚCI

INFORMACJE

EMTB Enduro Mieroszów 2014 - to była najtrudniejsza edycja

EMTB Mieroszow 2014 12SPORT. Zarówno organizatorzy jak i zawodnicy uznali zawody EMTB Enduro Mieroszów 2014 za najtrudniejszą edycję jaka kiedykolwiek się odbyła. O ile kibice byli zachwyceni to u uczestników trasa wzbudziła skrajne wrażenia. Jedno jest pewne - nikt o niej szybko nie zapomni.

 EMTB Mieroszow 2014 1 WEB
Rynek w Mieroszowie

Zabawa zaczęła się już w środę, gdy trasa weszła oficjalnie w obieg. Zawodnicy powoli zaczęli oswajać się z mieroszowskimi pionami, a do organizatorów zaczęły docierać wieści, że chyba musieli się gdzieś na mapkach pomylić, bo to na pewno nie może być tędy. Wątpliwości rozwiane zostały przez oznaczenie trasy, choć tym którzy zobaczyli Stożek z góry, nie dodało to zbytnio otuchy. Nawet czołówka się zastanawiała, czy bardziej opłaca się tę pierwszą ściankę zjechać, czy lepiej zbiec.

EMTB Mieroszow 2014 8 WEB
Stożek zrobił wrażenie na wszystkich...

Objazd trasy zakończony został pokazem filmów i zdjęć, za co duże podziękowania dla ekipy Enduro Me i Another Country – ujęcia świetne, a miejscówki, które zostały pokazane były naprawdę „epic” i warte odwiedzenia. Organizację piątkowego wieczoru i kliku innych wydarzeń towarzyszących zawodom wspierało Sudeckie Stowarzyszenie Mediator.

Czas ścigania nadszedł w sobotę. Gdy wszyscy już dokonali ostatnich poprawek sprzętowych oraz odebrali numery i chipy, ruszyli na odprawę na rynku. Tam Maciej Pająk przypomniał kilka ważnych punktów regulaminu, burmistrz Mieroszowa powiedział kilka słów powitania, a 114 zawodników odbiło się od tyczki zero i ruszyło na OS 1 – miejski prolog.

EMTB Mieroszow 2014 6 WEBA na nim się działo! Na początku singiel enduro w świeżo otwartej Bike Arena Parkowa Góra w Mieroszowie, potem kawałek przez park, przejazd miejskimi podwórkami, schodami, przez Ratusz, Rynek, uliczki, znowu schody, mostki… I to cały czas na pełnej adrenalinie, bo na oczach rozemocjonowanego tłumu. Zdradzieckie schody wzięły kilka ofiar w dętkach i obitych bokach, a całość rozgrzała wszystkich do czerwoności. Pobudzeni ruszyli w góry.

Tam, po klimatycznym podjeździe lotniskiem (tak, tam kiedyś było lotnisko – pod tą trawą w dalszym ciągu przeziera gdzieniegdzie asfalt), czekał na uczestników OS 2. Wąski, ziemno – korzonkowy singiel, który stopniowo oswajał zawodników z innym poziomem pojęcia stromo. Na koniec kilka oddechów i ruszamy na owiany już sławą OS 3 – Stożek Wielki.

Tu każdy miał inną taktykę pokonania dojazdówki, pierwszych trzech na starcie przyjechało każdy z innej strony i byli zdziwieni że są pierwsi. Żeby nie było “wygrał” ten, co wybrał oznaczoną przez organizatorów dojazdówkę. Czasami nie warto przekombinowywać…

Na górze zaczęli gromadzić się zawodnicy, wchodzili na wieżę, patrzyli w dół i zastanawiali się co zrobić. Część zobaczyła pion Stożka po raz pierwszy, część została przez niego pokonana na objeździe trasy. Dylemat rozwiał Brian (Mariusz Bryja), który ruszył na oes pierwszy – wsiadł na rower i zjechał. Po tym to już reszcie głupio było nie próbować. Przekonywało to zwłaszcza tych, którzy twierdzili że tam w ogóle się nie da.

Ale Stożek to nie tylko ta pierwsza ścianka – zawodnicy przekonali się na nim, że w Mieroszowie nie można tracić koncentracji nawet gdy na chwilę robi się płasko. Trzeba uważać żeby nie zsunąć się z całym melafirowym trawersem albo nie poślizgnąć na śliskich kamieniach. Na koniec jeszcze slalom wśród drzew i w końcu można było na mecie sprawdzać czy wszystkie systemy działają.

EMTB Mieroszow 2014 7 WEB

To oczywiście był dopiero początek zmagań z trasą i wypychami na dojazdówkach. Następny był OS 4 czyli surowy leśny singiel, na którym można było trochę odpocząć od stromizn. Ale też krył kilka niespodzianek – m.in. zdradziecki rów na początku finiszowej łąki, którym podobno wywalił niemal wszystkich. Na pocieszenie na mecie czekały ciasteczka, izotoniki oraz tak upragniona w tę pogodę woda.

Zobacz trasę przejazdu OS4 i OS5 oczami zawodnika. Niektóre odcinki naprawdę wymagały ogromnych umiejętności i sporej odwagi...

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Upał panował zresztą nieziemski, co wprawdzie gwarantowało piękne widoki, ale już na starcie OS 5 można było zauważyć malejący entuzjazm przed ruszeniem w trasę. Na szczęście Radosno rekompensowało zmęczenie emocjonującym zjazdem w morzu pokrzyw i dopingiem kibiców, którzy trzaskali w goleń od widelca oraz obręcz tak entuzjastycznie, że z daleka brzmiało to jak rowerzysta porwany przez lawinę skalną.

Następnie zawodnicy ruszyli na OS 6 – zjazd z Włostowej, czyli wizytóka Mieroszowa. Dojazdówka z pięknymi widokami, na oesie pełno emocjonujących momentów w klimatycznym otoczeniu naparstnic, zakręty po luźnym melafirze… Po prostu poezja!

EMTB Mieroszow 2014 14 WEB

 

EMTB Mieroszow 2014 13 WEB

Na zakończenie był OS 7, który wprawdzie wycisnął resztki sił na dojazdówce, ale zachwycał skalnymi płytami i slalomem po stromiźnie wśród drzew. Na mecie zawodnicy gratulowali sobie nawzajem ukończenia wyścigu i słusznie – samo przejechanie zawodów w tym roku to nie lada osiągnięcie.

W czasie gdy zawodnicy walczyli z gorącem i pionami w górach, w Bike Arena Parkowa Góra trwał Pumptrack Jam Session, prowadzony przez Piotra Szwedowskiego. W świetnej atmosferze i pod czujnym okiem prowadzącego można było podszkolić się w pompowaniu. Próbowali nawet najmniejsi, co widać na zdjęciach – czołówko bój się, rośnie nowe pokolenie riderów!

EMTB Mieroszow 2014 16 WEB

Ukoronowaniem dnia był koncert zespołu HooDoo Band oraz oczywiście oficjalne zakończenie zawodów EMTB Enduro czyli ogłoszenie wyników. Na podium stanęli:

Mężczyźni Elita:

• Mariusz Bryja – KROSS RACING TEAM
• Premek Tejchman
• Marcin Motyka – BIKE ID LAPPIERE

Mężczyźni Masters:

• Roman Kwaśny – 2B ENDURO TEAM
• Tomasz Gołąbek – TRZYMETRYPUCHU.PL SADY TEAM
• Piotr Dobrzański – HORIZON BIKES

Mężczyźni Juniorzy:

• Aleksander Lipski – MAGAZYN ROWEROWY
• Bartosz Sasiela – KAMDŻORDZIA RACING TEAM
• Michał Osiński – WIRUJĄCE PEDAŁY

Kobiety Elita:

• Beata Bembenek
• Maria Grzybowska – TRZYMETRYPUCHU.PL SADY TEAM
• Agata Chamot – LITEVILLE

Teamy

• 2B ENDURO TEAM
• TRZYMETRYPUCHU.PL SADY TEAM
• WIRUJĄCE PEDAŁY